Product Details
General
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 0 ft-lbs |
| Compression Method | Uni-Grip (single die system) |
| Die Size | 20CD |
| Material | Aluminum; Steel |
| Material – Body | Seamless Extruded Aluminum Alloy |
| Material – Eye | Galvanized Forged Steel |
| Material – Hardware | Aluminum Alloy |
| Material – Terminal | Seamless Extruded Aluminum Alloy |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Number of Pad Holes | 0 |
| Press Minimum | 100 |
| Product Category | Eye |
| Style | Uni-Grip, Double Tongue, Horizontal Eye |
| Type | Eye |
Dimensions
| Diameter – Outside | 1.802 in (45.77 mm) |
| Length Before Compression | 28.7 in (728.98 mm) |
| Width – Pad | 4 in (101.6 mm) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





