Product Details
General
| Material | Aluminum |
| Material – Body | 356 T6 Aluminum Alloy |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Keeper | 356 T6 Aluminum Alloy |
| Product Category | Quadrant |
| Strength Rating – Ultimate Body | 10000 lb |
| Style | PG |
| Type | Bolted Quadrant Deadend |
| U-Bolts | 2 in |
Dimensions
| Angle – Groove | 90 ° |
| Clevis Opening | 0.6875 in (17.46 mm) |
| Diameter – Bolt | 0.5 in (12.7 mm) |
| Diameter – Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Weight | 2.160 lb (0.98 kg) |
Electrical Ratings
| Voltage Application | Standard |
Conductor Related
| Conductor Compatibility | ACSR-Turkey-6-6/1;ACSR-Swan-4-6/1;ACSR-Sparrow-2-6/1;ACSR-Robin-1-6/1;ACSR-Raven-1/0-6/1;ACSR-Quail-2/0-6/1;ACSR-Pigeon-3/0-6/1;AAC-Iris-2-7;AAC-Pansy-1-7;AAC-Poppy-1/0-7;AAC-Aster-2/0-7;AAC-Phlox-3/0-7;AAC-Oxlip-4/0-7;AAAC 6201 Alloy-Ames-77.47-6/18;AAAC 6201 Alloy-Azusa-123.3-6/18;AAAC 6201 Alloy-Anaheim-155.4-6/18;AAAC 6201 Alloy-Amherst-195.7-6/18;AAAC 6201 Alloy-Alliance-246.9-6/18 |
| Conductor Diameter – Maximum | 0.57 |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.25 |
| Conductor Diameter Range | 0.25 – 0.57 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






