Product Details
General
| Coupling Orientation | Straight |
| Extension Link Type | Oval-Eye Eye |
| Material | Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb (13607.77 kg) |
| Strength Rating – Ultimate Body | 0 lb |
Dimensions
| Diameter – Eye Hole | 0.688 in (17.48 mm) |
| Width – Eye | 0.563 in (14.3 mm) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





