Product Details
General
| Material | Ductile Iron |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Strength Rating – Ultimate | 50000 lb (22679.62 kg) |
Dimensions
| Length – Coupling | 2.938 in (74.63 mm) |
| Weight | 5.223 lb (2.37 kg) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





