Product Details
General
| Application | Bonding |
| Bolt Head Type | Hex |
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 180 in-lbs |
| Material | Copper Alloy |
| Material – Bolt | Silicon Bronze |
| Plating | Yes |
| Product Category | Communications Connectors |
Dimensions
| Bolt Diameter | 0.31 |
| Dimensions | 1.410 in x 1.130 in x 0.460 in |
| Height | 0.460 in (11.68 mm) |
| Length | 1.410 in (35.81 mm) |
| Weight | 0.200 lb (0.09 kg) |
| Width | 1.130 in (28.7 mm) |
Conductor Related
| Conductor Diameter – Maximum | 0.365 |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.128 |
| Conductor Diameter Range | 0.128 – 0.365 |
| Conductor Type | Copper Wire |
| Messenger Diameter – Maximum | 0.438 in (11.13 mm) |
| Messenger Diameter – Minimum | 0.25 in (6.35 mm) |
Certifications and Compliance
| UL Listed | Yes |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






