Product Details
General
| Accessory Type | Clamptop Clamp |
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 300 in-lbs |
| Material – Clamp | Aluminum |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Number of Sheds | 0.50 in -1.06 in |
| Product Category | Suspension Clamp |
| Strength Rating – Ultimate Body | 2800 lb |
| Type | Standard Voltage Suspension Clamps |
Dimensions
| Angle – Take-Off Maximum | 20 ° |
| Weight | 0.98 lb (0.44 kg) |
Electric Ratings
| Voltage Application | Standard |
Logistics
| Pallet Quantity | 1080 |
| Standard Package | 30 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






