Product Details
General
| Fitting Type | None |
| Material | Bronze; Steel |
| Material – Body | Bronze Alloy |
| Material – Bolt | Galvanized Steel |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Product Category | Straight Line |
| Strength Rating – Ultimate Body | 8000 lb (3628.74 kg) |
| Type | Bolted |
| U-Bolts | 2 in (50.8 mm) |
Dimensions
| Diameter – Bolt | 0.5 in (12.7 mm) |
| Weight | 5.49 lb (2.49 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 480 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






