Product Details
General
| Material | Steel |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Series | AS Series |
| Strength Rating – Ultimate | 100000 lb (45359.24 kg) |
Dimensions
| Clevis Opening | 1.688 in (42.88 mm) |
| Length – Coupling | 4.313 in (109.55 mm) |
| Weight | 5.782 lb (2.62 kg) |
Logistics
| Carton Quantity | 6 |
| Pallet Quantity | 360 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






