Product Details
General
| Bolt Head Type | U-Bolt |
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 0 ft-lbs |
| Cover Available | No |
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Aluminum |
| Material – Body | Aluminum Alloy |
| Material – Body Halves | Aluminum Alloy |
| Material – Bolt | Galvanized Steel |
| Material – Bottom Member | Copper Alloy |
| Material – Casting | Aluminum Alloy |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Spacer | Aluminum Alloy, Copper Lined |
| Plating | No |
| Product Category | Mechanical Connectors |
| Style | Two U-Bolt |
Dimensions
| Bolt Diameter | 0.5 in (12.7 mm) |
| Weight | 0.98 lb (0.44 kg) |
Conductor Related
| Conductor Diameter (Tap) – Maximum | 0.728 in (18.49 mm) |
| Conductor Diameter (Tap) – Minimum | 0.368 in (9.35 mm) |
| Conductor Diameter – Maximum | 1.126 in (28.6 mm) |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.666 in (16.92 mm) |
| Conductor Diameter Range | 0.666 in – 1.126 in |
Logistics
| Pallet Quantity | 405 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






