Product Details
General
| Coupling Orientation | Rotated |
| Material | Ductile Iron |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb |
Dimensions
| Length – Coupling | 3.25 in (82.55 mm) |
| Weight | 2.450 lb (1.11 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 672 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






