Product Details
General
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 40 ft-lbs |
| Material – Clamp | Aluminum |
| Material – Hardware | Aluminum |
| Style | 4R Stockbridge Damper |
Dimensions
| Clamping – Maximum | 2.56 in (65.02 mm) |
| Clamping – Minimum | 1.94 in (49.28 mm) |
| Diameter – Bolt | 0.5 in (12.7 mm) |
| Weight | 22.5 lb (10.21 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 48 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






