Product Details
General
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Aluminum |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Series | YPW Series |
| Strength Rating – Ultimate | 12000 lb (5443.11 kg) |
| Strength Rating – Ultimate Body | 0 lb |
| Type | Suspension Tangent Yokes |
Dimensions
| Length – Coupling | 9 in (228.6 mm) |
| Weight | 2.646 lb (1.2 kg) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





