Product Details
General
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 0 ft-lbs |
| Compression Method | Uni-Grip (single die system) |
| Die Size | 10CD |
| Material | Aluminum; Steel |
| Material – Body | Seamless Extruded Aluminum Alloy |
| Material – Clevis | Galvanized Forged Steel |
| Material – Hardware | Aluminum Alloy |
| Material – Pin (Cotter) | #304 Stainless Steel |
| Material – Terminal | Seamless Extruded Aluminum Alloy |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Number of Pad Holes | 0 |
| Product Category | Adjustable Clevis |
| Style | Uni-Grip, Double Tongue, Adjustable Clevis |
Dimensions
| Bolt Diameter | 0.75 in (19.05 mm) |
| Diameter – Outside | 0.806 in (20.47 mm) |
| Length Before Compression | 21 in (533.4 mm) |
| Maximum Adjustment | 2.9 in (73.66 mm) |
| Width – Pad | 2 in (50.8 mm) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





