Product Details
General
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 720 in-lbs |
| Fitting Type | Clevis |
| Material – Clamp | Aluminum |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Pin | Stainless Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Material – Socket and Clevis | Galvanized Ductile Iron |
| Product Category | Suspension Clamp |
| Strength Rating – Ultimate Body | 25000 lb (11339.81 kg) |
| Type | EHV Suspension Clamps |
| U-Bolts | 5/8 in (15.88 mm) |
Dimensions
| Angle – Take-Off Maximum | 17.5 ° |
| Clamping – Maximum | 2.13 in (54.1 mm) |
| Clamping – Minimum | 1.8 in (45.72 mm) |
| Clevis Opening | 2.3125 in (58.74 mm) |
| Diameter – Clevis Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Height | 3.625 in (92.08 mm) |
| Length | 11 in (279.4 mm) |
| Weight | 8 lb (3.63 kg) |
Electrical Ratings
| Voltage Application | EHV |
Conductor Related
| Clamping Range | 1.8- 2.13 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






