Product Details
General
| Material | Ductile Iron |
| Strength Rating – Ultimate | 40000 lb |
| Type | Strain Yokes |
Dimensions
| Adjustment Step | 0.5 in (12.7 mm) |
| Thickness | 0.75 in (19.05 mm) |
| Total Adjustment | 2.5 in (63.5 mm) |
| Weight | 2.558 lb (1.16 kg) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






