Product Details
General
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Material | Aluminum-Bronze Alloy; Steel |
| Material – Body | Bronze Alloy |
| Material – Bolt | Galvanized Steel |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Product Category | Straight Line |
| Strength Rating – Ultimate Body | 8000 lb |
| Style | BSC |
| Type | Bolted |
| U-Bolts | 2 in |
Dimensions
| Diameter – Bolt | 0.5 in (12.7 mm) |
| Weight | 3.720 lb (1.69 kg) |
Conductor Related
| Conductor Diameter – Maximum | 0.875 |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.52 |
| Conductor Diameter Range | 0.52 – 0.875 |
Logistics
| Pallet Quantity | 420 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






