Product Details
General
| Fitting Type | None |
| Material | Aluminum Alloy; Steel |
| Material – Body | 356 T6 Aluminum Alloy |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Keeper | 356 T6 Aluminum Alloy |
| Product Category | Straight Line |
| Strength Rating – Ultimate Body | 7000 lb (3175.15 kg) |
| Type | Bolted |
Dimensions
| Diameter – Bolt | 0.5 in (12.7 mm) |
| Diameter – Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Weight | 1.25 lb (0.57 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 900 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






