Product Details
General
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 480 in-lbs |
| Fitting Type | Clevis |
| Material – Clamp | High Tensile Bronze Alloy |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Pin | Stainless Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Material – Socket and Clevis | Galvanized Ductile Iron |
| Product Category | Suspension Clamp |
| Strength Rating – Ultimate Body | 25000 lb |
| Type | Ground Wire Suspension Clamps |
| U-Bolts | 1/2 in |
Dimensions
| Angle – Take-Off Maximum | 20 ° |
| Clamping – Maximum | 1.18 in (29.97 mm) |
| Clamping – Minimum | 0.7 in (17.78 mm) |
| Clevis Opening | 1.28125 in (32.54 mm) |
| Diameter – Clevis Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Height | 20.5 in (520.7 mm) |
| Length | 8 in (203.2 mm) |
| Weight | 6.3 lb (2.86 kg) |
Electrical Ratings
| Voltage Application | Ground Wire |
Conductor Related
| Clamping Range | 0.7- 1.18 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






