Product Details
General
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Steel |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb (13607.77 kg) |
Dimensions
| Length – Coupling | 5.906 in (150.05 mm) |
| Eye Opening | 2 in (50.8 mm) |
| Eye Thickness | 0.688 in (17.48 mm) |
| Pin Diameter | 0.625 in (15.88 mm) |
| Weight | 1.666 lb (0.76 kg) |
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






