Product Details
General
| Material | Ductile Iron |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb (13607.77 kg) |
Dimensions
| Clevis Opening | 0.875 in (22.23 mm) |
| Length – Coupling | 2.625 in (66.68 mm) |
| Weight | 1.960 lb (0.89 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 960 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






