Product Details
General
| Bolt Head Type | Hex |
| Item Type | 4D |
| Material | Bronze |
| Material – Body | Bronze Alloy |
| Material – Body Halves | Bronze Alloy |
| Material – Bolt | Silicon Bronze |
| Material – Bottom Member | Bronze Alloy |
| Material – Hardware | Silicon Bronze |
| Material – Spacer | Bronze Alloy |
| Plating Type | Unplated |
| Product Category | Mechanical Connectors |
| Style | Two Bolt |
Dimensions
| Bolt Diameter | 0.38 in (9.65 mm) |
| Diameter – Bolt | 0.38 in (9.65 mm) |
| Weight | 0.392 lb (0.18 kg) |
Conductor Related
| Conductor Diameter (Tap) – Maximum | 0.528 in (13.41 mm) |
| Conductor Diameter (Tap) – Minimum | 0.128 in (3.25 mm) |
| Conductor Diameter – Maximum | 0.528 in (13.41 mm) |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.328 in (3.25 mm) |
| Conductor Diameter Range | 0.328 in – 0.528 in |
Logistics
| Pallet Quantity | 5600 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |




