Product Details
General
| Material | Steel |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Series | HBC Series |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb (13607.77 kg) |
| Strength Rating – Ultimate Body | 0 lb |
Dimensions
| Length – Coupling | 9.563 in (242.9 mm) |
| Weight | 2.450 lb (1.11 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 864 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






