Product Details
General
| Coupling Orientation | Straight |
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Ductile Iron |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Series | HCE Series |
| Strength Rating – Ultimate | 40000 lb (18143.69 kg) |
Dimensions
| Diameter – Eye Hole | 1.188 in (30.05 mm) |
| Length – Coupling | 11 in (279.4 mm) |
| Weight | 3.43 lb (1.56kg) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






