Product Details
General
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Steel |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Strength Rating – Ultimate | 10000 lb |
Dimensions
| Length – Coupling | 5.875 in (149.23 mm) |
| Weight | 1.372 lb (0.62 kg) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





