Product Details
General
| Bolt Head Type | Hex |
| Inhibitor Loaded | No |
| Material | Bronze |
| Material – Body | Bronze Alloy |
| Material – Body Halves | Bronze Alloy |
| Material – Bolt | Silicon Bronze |
| Material – Bottom Member | Bronze Alloy |
| Material – Hardware | Silicon Bronze |
| Material – Spacer | Copper Alloy |
| Plating | No |
| Product Category | Mechanical Connectors |
| Style | Four Bolt |
Dimensions
| Diameter – Bolt | 0.38 in (9.65 mm) |
| Weight | 1.372 lb (0.62 kg) |
Conductor Related
| Conductor Diameter (Tap) – Maximum | 0.813 in (20.65 mm) |
| Conductor Diameter (Tap) – Minimum | 0.46 in (11.68 mm) |
| Conductor Diameter Range | 0.46 – 0.813 |
Logistics
| Carton Quantity | 24 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






