Product Details
General
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Ductile Iron |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Series | CEEL Series |
| Strength Rating – Ultimate | 50000 lb (22679.62 kg) |
| Strength Rating – Ultimate Body | 0 lb |
| Type | Extension Links |
Dimensions
| Diameter – Eye Hole | 0.813 in (4.65 mm) |
| Length – Coupling | 9.375 in (238.13 mm) |
| Weight | 5.88 lb (2.67 kg) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





