Product Details
General
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Ductile Iron |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb (1360.77 kg) |
Dimensions
| Length – Coupling | 3 in (76.2 mm) |
| Weight | 1.96 lb (0.89 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 1200 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






