Product Details
General
| Bail Option | Flexible |
| Color Code | Blue |
| Material | Aluminum Alloy |
Conductor Related
| Conductor Diameter – Maximum | 0.414 in (10.52 mm) |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.248 in (6.3 mm) |
| Conductor Diameter Range | 0.248 in – 0.414 in |
| Conductor Type | AAC ACSR AAAC |
Logistics
| Carton Quantity | 25 |
| Pallet Quantity | 2625 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






