Product Details
General
| Coupling Orientation | Straight |
| Extension Link Type | Oval-Eye Clevis |
| Material | Steel |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Strength Rating – Ultimate | 50000 lb (22679.62 kg) |
| Strength Rating – Ultimate Body | 0 lb |
Dimensions
| Insulator Throat Diameter Range | 0 – 0 |
| Length – Pin | 0 in |
| Maximum Adjustment | 0 in |
| Ring Height | 0 in |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





