Product Details
General
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Ductile Iron |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb (13607.77 kg) |
Dimensions
| Diameter – Clevis Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Diameter – Eye Hole | 0.688 in (17.48 mm) |
| Length – Coupling | 2.875 in (73.03 mm) |
| Weight | 2.548 lb (1.17 kg) |
| Width – Eye | 1 in (25.4 mm) |
Logistics
| Pallet Quantity | 640 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





