Product Details
General
| Aluminum Die | 40AH |
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 0 ft-lbs |
| Compression Method | Conventional (2 die system) |
| Inhibitor Loaded | No |
| Material | Aluminum; Steel |
| Material – Body | Seamless Extruded Aluminum Alloy |
| Material – Eye | Galvanized Forged Steel |
| Material – Hardware | Aluminum Alloy |
| Material – Terminal | Seamless Extruded Aluminum Alloy |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Press Minimum | 60 |
| Product Category | Assemblies |
| Style | Conventional 2-Die, Single Tongue |
Dimensions
| Diameter – Outside | 1.505 in (38.23 mm |
| Length Before Compression | 27.3 in (693.42 mm) |
| Width – Pad | 4 in (101.6 mm) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





