Product Details
General
| Application | Spiral vibration damper |
| Material | PVC |
| Product Category | Communications Connectors |
Dimensions
| Length | 51 in (1295.4 mm) |
| Weight | 0.734 lb (0.33 kg) |
Conductor Related
| Conductor Diameter – Maximum | 0.461 in (11.71 mm) |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.327 in (8.31 mm) |
| Conductor Diameter Range | 0.327 in – 0.461 in |
| Conductor Type | ADSS, OPGW and Shield Wire |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





