Product Details
General
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 0 ft-lbs |
| Fitting Type | None |
| Material | Ductile Iron; Steel |
| Material – Body | Ductile Iron |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Keeper | Ductile Iron |
| Number of Pad Holes | 0 |
| Product Category | Straight Line |
| Strength Rating – Ultimate Body | 10000 lb (4535.92 kg) |
| Style | Deadend, Straight Line |
| Tension Range | 0 lb |
| Type | Bolted |
| U-Bolts | 2 in (50.8 mm) |
Dimensions
| Clevis Opening | 0.75 in (19.05 mm) |
| Diameter – Bolt | 0.5 in (12.7 mm) |
| Diameter – Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Weight | 3.72 lb (1.69 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 270 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





