Product Details
General
| EU RoHS Indicator | No |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Bolt Holes | 0 |
| Series | YPC Series |
| Strength Rating – Ultimate | 40000 lb (18143.69 kg) |
| Strength Rating – Ultimate Body | 0 lb |
| Type | Suspension Angle Yokes |
Dimensions
| Diameter – Insulator Attachment Holes | 1.25 in (31.75 mm) |
| Insulator / Conductor Hole Spacing | 18 in (457.2 mm) |
| Length – Coupling | 7.065 in (179.45 mm) |
| Thickness | 0.75 in (19.05 mm) |
| Weight | 6.86 lb (3.11 kg) |
Conductor Related
| Diameter – Conductor Attachment Holes | 1.25 in (31.75 mm) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






