Product Details
General
| Material | Aluminum Alloy; Steel |
|---|---|
| Material – Body | 356 T6 Aluminum Alloy |
| Material – Bolt | Galvanized Steel |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Keeper | 356 T6 Aluminum Alloy |
| Product Category | Straight Line |
| Strength Rating – Ultimate Body | 8000 lb |
| Style | ASOD |
| Type | Bolted |
| U-Bolts | 1 |
Dimensions
| Diameter – Bolt | 0.5 in (12.7 mm) |
|---|---|
| Diameter – Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Weight | 1.990 lb (0.9 kg) |
Conductor Related
| Conductor Diameter – Maximum | 0.69 |
|---|---|
| Conductor Diameter – Minimum | 0.25 |
| Conductor Diameter Range | 0.25 – 0.69 |
Logistics
| Pallet Quantity | 600 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






