Product Details
General
| Coupling Orientation | Straight |
| Material | Steel |
| Series | LK8 Series |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb |
Dimensions
| Length – Coupling | 3.375 in (85.73 mm) |
| Weight | 0.784 lb (0.36 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 2400 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






