Product Details
General
| Material | Steel |
| Series | HOEB Series |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb |
Dimensions
| Length – Coupling | 11 in (279.4 mm) |
| Weight | 2.254 lb (1.02 kg) |
Logistics
| Pallet Quantity | 768 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






