Product Details
General
| Material | Ductile Iron |
| Series | YPR Series |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb |
| Type | Strain Yokes |
Dimensions
| Diameter – Insulator Attachment Holes | 1 in (25.4 mm) |
| Insulator / Conductor Hole Spacing | 13 in (330.2 mm) |
| Length – Coupling | 4.5 in (114.3 mm) |
| Thickness | 0.75 in (19.05 mm) |
| Weight | 9.800 lb (4.45 kg) |
Conductor Related
| Diameter – Conductor Attachment Holes | 1 in |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |





