Product Details
General
| Bail Option | SS Flex Bail |
| Color Code | Red; Orange |
| Material | Aluminum |
| Material – Bail | Stainless Steel |
| Material – Shell | High Strength Aluminum Alloy |
| Product Category | Flex Bail |
| Type | Automatic |
Dimensions
| Assembly Rating (Ultimate) | 0 lb |
| Weight | 0.33 lb (0.15 kg) |
Conductor Related
| Conductor Diameter – Maximum | 0.32 in (8.13 mm) |
| Conductor Diameter – Minimum | 0.22 in (5.59 mm) |
| Conductor Diameter Range | 0.22 in – 0.32 in |
Logistics
| Pallet Quantity | 4200 |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






