Product Details
General
| Material | Steel |
| Material – Pin (Clevis) | Galvanized Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Series | SC Series |
| Strength Rating – Ultimate | 30000 lb (13607.77 kg) |
Dimensions
| Length – Coupling | 3.938 in (100.03 mm) |
| Weight | 1.176 lb (0.53 kg) |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






