Product Details
General
| Bolt Installation Torque (Recommended) | 480 in-lbs |
| Fitting Type | Socket |
| Material – Clamp | Aluminum |
| Material – Hardware | Galvanized Steel |
| Material – Pin | Stainless Steel |
| Material – Pin (Cotter) | Stainless Steel |
| Material – Socket and Clevis | Galvanized Ductile Iron |
| Product Category | Suspension Clamp |
| Strength Rating – Ultimate Body | 25000 lb (11339.81 kg) |
| Type | EHV/T2 Suspension Clamps |
| U-Bolts | 1/2 in (12.7 mm) |
Dimensions
| Angle – Take-Off Maximum | 17.5 ° |
| Clamping – Maximum | 1.3 in (33.02 mm) |
| Clamping – Minimum | 0.88 in (22.35 mm) |
| Clevis Opening | 3 in (76.2 mm) |
| Diameter – Clevis Pin | 0.625 in (15.88 mm) |
| Height | 3 in (76.2 mm) |
| Length | 10.5 in (266.7 mm) |
| Weight | 7.9 lb (3.58 kg) |
Electrical Ratings
| Voltage Application | EHV |
Resources and Downloads
| Specifications | Download PDF |
| Technical Drawings | Download PDF |






